Hudobné súbory

Obsah:

• Hudobná skupina THE SMILES
• Ľudová hudba ZUŠ
• Školský sláčikový orchester
• Dixieland ZUŠ

 

 


Hudobná skupina THE SMILES

  Založil ju v novembri roku 2007 riaditeľ základnej umeleckej školy p. Peter Kovárik, ktorý ju odvtedy i vedie. Prvé vystúpenie mala už toho roku v decembri so skladbou Tři oříšky Ivety Bartošovej. V apríli roku 2008 získala svoje prvé miesto na súťaži POP Senica v kategórii mladších skupín so skladbami: Keď to nejde, Zdenky Prednej a If you can´t give me love Suzie Quatro. V septembri roku 2008 prebehli v skupine zmeny v obsadení basovej gitary a bicích ale skupine to zjavne neuškodilo, pretože v apríli roku 2009 získala na súťaži POP Senica znovu prvé miesto. Tento raz so skladbami Ak mám o teba prísť skupiny P.S. a Sitting down here nórskej speváčky Lene Marlin. Aby toho nebolo málo tak v novembri toho istého roku zvíťazila hudobná skupina The Smiles vo svojej kategórii na súťaži Beatfórum Gbely so skladbami Pokoj v duši Janky Kirschner a rockovou klasikou legendárnych Queen: I want you break free.

Hudobná skupina The SMILES hrá v zložení na fotke dievčatá zľava: Dominika Slobodová – spev, akordeón , Valéria Nagyová – vokál, bicie , Sabina Petrášová – spev, gitary a Klaudia Hrazdilová – keyboard. Chlapci zľava: Viktor Rybecký – gitary a Matej Kovárik – basová gitara.

Na druhej fotografii je hudobná skupina The Smiles so svojim pedagógom, riaditeľom školy, pánom Petrom Kovárikom.

     The Smiles.

Hudobnú skupinu The Smiles sa vo februári roku 2010 rozhodla opustiť jej sólová speváčka a výborná muzikantka Dominika Slobodová. Vedúci súboru p. riaditeľ školy Peter Kovárik preto oslovil Lucku Ivanovú, ktorú si všimol na posledných koncertoch školy i na svojich hodinách keyboardu ako talentovanú speváčku i hudobníčku. Lucka ponuku prijala a začala koncom februára nacvičovať so skupinou The Smiles prvé skladby. Už mesiac na to sa skvele uviedla na súťaži POP Senica so skladbami Ešte váham speváčky Kristíny a skvelou piesňou americkej speváčky Ingrid Michaelson – Maybe. Prajeme jej veľa ďalších úspechov a veľa krásnych pocitov na skúškach i vystúpeniach tejto významnej mladej hudobnej skupiny.

zľava:
Maťo Kovárik  ( basová gitara )
Valika Nagyová  ( bicie, spev )
Klaudia Hrazdilová  ( keyboard )
Lucka Ivanová  ( spev, akordeón )
Viktor Rybecký  ( gitary )
dolu:
Sabka Petrášová  ( spev, gitary )

     The Smiles  v zmenenom zložení od septembra 2011.

Tak ako to už býva, i hudobnú skupinu The Smiles postretla výmena členov kapely. Nie je to tento krát však kvôli odchodu z kapely ale kvôli štúdiu v zahraničí. Bubeníčka Valika Nagyová sa rozhodla pre ročný študijný pobyt v USA v šk. roku 2011 -2012 a nastal čas, keď sa treba rozhodnúť, čo ďalej… …kedže Smajlíci našli namiesto bubeníka výborného muzikanta na basu i gitaru – Dalibora Babalu z Brodského, nakoniec čierny, bubenícky Peter prischol muzikálnemu basgitaristovi, ktorý už na bicie v Smajlsoch hral jednu skladbu – Maťovi Kovárikovi. V priebehu konca letných prázdnin roku 2011 začali obaja intenzívne cvičiť na bicie i basgitaru a začiatkom školského roku prebehli prvé skúšky s vynovenou kapelou.
S takouto výmenou si dokonca Smajlíci trúfli na súťaž hudobných skupín Beat fórum Gbely a div sa svete, získali krásne 2. miesto, ale to je už úplne iný článokJ….

Takže najnovší look hudobnej skupiny The Smiles je zľava:

Viktor Rybecký – gitara , basová gitara , Lucia Ivanová – spev , akordeón , Sabina Petrášová – spev , akustická gitara , Klaudia Hrazdilová – klávesy , Dalibor Babala –gitara , basová gitara , Matej Kovárik – bicie nástroje

3 miesto hudobnej skupiny The Smiles na 13-tom ročníku
POP Senica dňa 23. marca 2012
.

THE SMILES BRONZOVÝ…

  Dňa 15. marca 2013 sa konal v Senici už 19. ročník súťaže hudobných skupín a spevákov populárnej hudby POP Senica 2013.
Hudobná skupina základnej umeleckej školy v Holíči – The Smiles sa aj po rôznych personálnych problémoch v posledných rokoch dokázala zomknúť a riešiť vzniklú situáciu najlepšie ako sa len dá: dobrou hudbou, zodpovedným prístupom a tvrdou prácou. Znie to možno ako klišé, ale je to skutočne tak.

V júni 2012 sa vrátila z ročného študijného pobytu v USA bubeníčka  Valika Nagyová a v novembri 2012 vymenil post keyboardu laureát niekoľkých ocenení  celoslovenskej keyboardovej súťaži v Považskej Bystrici – Pavel Drábek.

K samotnej súťaži si skupina The Smiles pripravila skladby Rolling in the Deep  od Adele a Little talks írskej skupiny Of Monsters and Men. Ani jeden so  siedmych  členov bandu nenechal  pri svojom súťažnom vystúpení  v sedadlách nikoho chladným, nakoniec ani porotu, ktorá kapelu ocenila tretím miestom. Keďže je táto súťaž celoslovenská, tretie miesto je naozaj veľmi dôstojné poďakovanie za ich prácu a výkon.

Na fotke zľava hore:
Pavel Drábek, Valika Nagyová, Viktor Rybecký, Dalibor Babala, Matej Kovárik
Zľava dolu:
Sabina Petrášová, Lucia Ivanová


Ľudová hudba ZUŠ


 Ľudová hudba v meste Holíč má tradíciu už od roku 1970, kedy pôsobila pod vedením vtedajšieho riaditeľa tzv. Ľudovej školy v Holíči pána Františka Plhala, ako primáša. Neskôr on sám založil žiacku ľudovú hudbu  školy a spolu s učiteľom cimbalu Ľudvom Danielom dosiahli v 80 tich rokoch veľmi vysokú úroveň tohto súboru. Prejavilo sa to na i na vysokých oceneniach národných kôl  súťaží ľudových hudieb na Slovensku.
Od roku 1990 sa bohužiaľ nepodarilo tradíciu žiackej ľudovej hudby udržať a ľudová hudba v Holíči ako keby úplne zanikla.
S opätovným príchodom do pedagogického zboru základnej umeleckej školy v Holíči založil pán Plhal na podnet riaditeľa školy pána Petra Kovárika znovu ľudovú hudbu, kde s ním hrajú väčšinou žiaci holíčskej ZUŠky. Bolo to v roku 2007 a odvtedy si znovu získava právom viac a viac poslucháčov a obdivovateľov. Na postoch cimbálu , kontrabasu a huslí jej pomáhajú chlapci z blízkej Moravy z Českej republiky.

Momentálne v ľudovej hudbe Základnej umeleckej školy v Holíči pôsobia:

Anna Slezáková, Nikola Lániková, Magdaléna Chrenková, Jana Očkajová, Terézia Kubinová, Adam Jankovič, Sára Vašková, Barbora Sláčiková,Lucia Cintulová, Dominika Hodáňová, Magdaléna Duffková, Dominika Kucharičová a hostia Jozef Dvořáček, Filip Marada, Rostislav Putar, Jan Klubus

Tu je niekoľko fotiek z rôznych kultúrnych podujatí kde naša ľudová hudba hrala:

(Pre zväčšenie klikni na zvolený obrázok.)

130. výročie DHZ_2014

oslavy 50 výročia _06

oslavy 50 výročia _09

záverečný koncert 2014_24

Collage 2 lud. hudba

Collage ludova hudba

 

 

 


Školský sláčikový orchester

… založil v roku 2007 a vedie tak ako ľudovú hudbu p. uč. František Plhal. Venuje sa interpretácii klasických diel písaných pre sláčikový orchester a vystupuje prevažne na besiedkach ale i väčších koncertoch našej školy. Škola bohužiaľ nedisponuje dostatočným množstvom žiakov iných nástrojových skupín ako huslí takže všetky skladby sú prispôsobené tomuto stavu. Pomaly sa však táto situácia zlepšuje, rastie aj úroveň i repertoár tohto husľového súboru.
Ponuka naštudovaných diel:
Georg Fridrich Händel:  Polonéza a chorus
Wolfgang Amadeus Mozart:  Divertimento
Robert Schumann:  Pochod
Béla Bartók:  Tíz darab

Členovia husľového súboru :

Husle – Barbora Hanzalíková, Barbora Štermenská, Diana Rybárová, Terézia Kubinová, Jana Očkajová, Dominika Hodáňová, Adam Jankovič, Nikola Lániková, Sára Vašková, Magdalena Chrenková, violončelo – Nikola Vargová,  p.uč. Margita Jurigová, kontrabas –  Josef Dvořáček a p.uč, František Plhal

Pozrite si foto z výstúpenia v novej koncertnej sieni školy z roku 2010.


Dixieland ZUŠ

    Dixieland Základnej umeleckej školy v Holíči vznikol ako zábavné prekvapenie v rámci  záverečného koncertu školy v holíčskom kultúrnom dome v júni roku 2008. Veľmi kladný ohlas publika však motivoval členov tohto náhodného združenia aby v marci roku 2010 obnovili svoju činnosť  a začali tvoriť repertoár pre radosť seba i verejnosti…
Asi mesiac po svojom znovuobrodení absolvoval školský dixieland už svoje prvé vystúpenie. Na fotkách z neho vidíte pár záberov.

Členovia sú prevažne učitelia školy:
Roman Blaha – klavír, Stanislav Dávid – trúbka, Richard Sládek – pozauna , Peter Kovárik – basová gitara.
.. a milí hostia:
Milan Zapletal – bicie, Martin Sloboda – klarinet ( bývalý žiak školy )  a Pavel Zeman – gitara.